سانسور در تاریخ !

خواننده های قدیمی و اونا که پستامو با دقت میخونن شاید یادشون باشه . چند سال پیش یه پست نوشته بودم در مورد "فحش و ریشه های اجتماعیش" . خب من حرفمو پس می گیرم . و اعتراف میکنم دچار اشتباه فاحشی در این مورد شده بودم . و علتش هم چیزی نیست جز : سانسور ! به خصوص در کتاب های ادبیات و تاریخ مدارسمون . چرا من بایستی دچار این اشتباه آشکار بشم که بگم ایرانی ها آدمای فرهیخته و با ادبی بودن در طول تاریخ و فحش بلد نبودن . در حالی که ما کتاب الفیه و شلفیه (پورنوگرافی) داریم .

سال نود و یک اینطورا بود شبکه چهار یه برنامه ای داشت به اسم "زاویه". تو یکی از برنامه ها حداد عادل و یه نفر دیگه که گویا یکی از اصلاح طلبا بود . اومده بودن . و اگه اشتباه نکنم برنامه شون در مورد سانسور کتابای تاریخی مدارس بود . دقیق یادم نیست . یه همچین چیزی بود . بعد موضوع به اینجا کشیده شد که چرا مثلا در مورد مدرس ، کامل حرفایی که به رضاخان زده رو تو کتابا نمیارین . و فقط به بخشیش اشاره میکنین . و برای اولین بار بود که تو عمرم با یه اصلاح طلب هم عقیده بودم . به نظرم تو کتابای تاریخی و ادبی مون نباس سانسور باشه و واقعیت ها باید گفته بشه . بعد یه تیکه از برنامه ، حداد عادل برگشت گفت که ما کتاب تاریخ مقطع راهنمایی رو چند صفحه کاهش دادیم . وای خدای من خیلی هم با افتخار داشت می گفت . به جای اینکه زیادترش کنن . کم ترش میکنن اونم در قد و قواره ی یه دفتر چهل برگ .

من با سانسور مخالفم . سانسور همون کم گوییه . مثلا کتاب تاریخ سوم دبیرستانمون یه درسیش در مورد مارتین لوتر بود . بعد خیلی خلاصه ازش گفته بودن . طوری که من عاشق این بشر شدم . چند سال بعد، سال هشتادو هفت یه کتاب به اسم "مسیح یهودی و فرجام جهان" خوندم . خب دیدم لوتر اونجوری که کتابای درسیمون نوشتن ، نیست . و از اینکه یه زمانی عاشقش بودم پشیمون شدم .

فقط میخواستم بگم که سانسور چه کارها که نمیکنه.حتی ممکنه فرد رو دچار برداشت اشتباه بنه !

/ 11 نظر / 97 بازدید
نمایش نظرات قبلی
bahar1397

یادمه چندین سال قبل بود که جایی خوندم یا شنیدم که سریال سالهای دوراز خانه فکر کنم همون اوشین رو که ایرانیها سانسور شده در ایران پخش کردن و به شخص اول این سریال نقش یک قهرمان و الگو دادند در حالی که تو سریال بدون سانسورش اینگونه نبود خود ژاپنیها باز از ایران خریدن و استقبال کرده بودن از ابتکار ایرانیها

bahar1397

سانسور همیشه هم بد نیست البته موافقم یک دیدگاه اریب از افراد به انسانهایی که نمیشناسنشون میده و انها را در موقع تصمیم سازی دچار اشتباه میکنه ولی گاهی مدنظر نقش تربیتی برای کل جامعه هست... از اون دیدگاه میشه توجیهش کرد که خوبه وگرنه در مواجهه با شناخت درست تاریخی و معاصر سانسور مخرب هست و موجب میشه که افراد در تشخیص دچار اشتباه بشن

rezvanesabz

کاشکی فقط سانسور بود. تاریخ همیشه مطابق میل قدرتمندها نوشته میشه. مثلا بد نیست مراجعه کنید به تاریخی که دولتهای روس درباره جدا شدن قفقاز (آذربایجان شوروی) به خورد نسلهاشون دادند.

rezvanesabz

تاریخ دوره دبیرستان هم یه کتاب تمجیدیه نه تاریخ واقعی. هر کسی رو خواستند بزرگ و متعالی ش کردند و هر کسی رو نخواستند به شدت منفورش کردند.

nava94

@bahar1397 سانسور فقط برای فیلما و برنامه کودکای خارجی خوبه.مخصوصا برای بچه ها.برای کتاب نه.

nava94

@rezvanesabz واقعا.به قول معروف تاریخ رو پیروزمندان نوشتند.

syahbaatr

اگه ندیدی فیلم SELMA رو ببین شاید دوباره عاشقش شدی :)

nava94

@syahbaatr ندیدم این فیلم رو موضوع فیلم در مورد چیه؟ساخت کدوم کشوره؟

syahbaatr

ببین تو اینترنت دیگه.هالیوودیه.راجب قسمتی از زندگی عشق سابقت

nava94

@syahbaatr پس واجب شد برم سرچ کنم فیلم رو بگیرم.😆