وجه تشابه 1984 و پادگان اشرف !

کتاب 1984 جورج اورول با ترجمه ی خدیجه خدایی مزخرف به نظر آمد . در اصل ترجمه ش داغون بود . یه جاهایی فعل و فاعل با هم نمیخوند . و همین باعث شده بود کلی غلط انشایی داشته باشه . یه جاهاییش رو که اصلا متوجه نمیشدی چی به چیه و مقصود نویسنده چیه ! و جالبیش اینجاست که با این وضعیت ترجمه قیمت کتاب بیست و پنج هزار تومنه !! 😐 (خدیجه خدایی حرومت باشه.😠😊)

خب حالا بپردازیم به داستان کتاب . هر خطیش رو که میخوندم می گفتم واای چقدر شبیه پادگان اشرفه !(اگر حرفای کسایی که از پادگان اشرف رو که فرار کردن و نجات پیدا کردن رو بخونین و بشنوین شما هم به نتیجه ای که من رسیدم ،می رسید!)

دقیقا تو پادگان اشرف آدما زیر نظرن . زن و مرد رو از هم جدا میکنن . بچه رو از پدر و مادر جدا میکنن . و خودشون تربیت و بزرگ میکنن بچه رو . اجازه ازدواج ندارن . و از همه بدتر و دردآور تر اینکه رحم زنان رو در می آوردن . که خب این یه مورد تو کتاب بهش اشاره نشده و گویا فقط از دست مسعود و مریم رجوی بر می اومده .

کسایی رو که میخواستن فرار کنن و یا با سران مخالفتی میکردن سر به نیست می شدن . و خب واضحه که آزادی بیان نداشتن . کلا هیچ آزادی ای نداشتن. یه جایی خوندم که اعضای مجاهدین خلق یا همون منافقین بیشتر از دیپلم اجازه نداشتن درس بخونن . چون اونجوری آگاه تر میشدن و با ایدئولوژی سرانشون مخالفت میکردن . و احتمال شورش زیاد بوده . و شکنجه هاشون رو هم که بماند .

کلا کتاب یه کشور یا یه مکان که دیکتاتوری درش حاکمه رو خیلی خوب به تصویر کشیده .

/ 7 نظر / 132 بازدید
masterazar

حالا چرا رفتی سراغ این کتاب ! چه کتاب واقعا مزخرفی ! اه اه

masterazar

عزیزم شما فقط کتاب عشقولانه لطفا بخون میایی خلاصه مینویسی منم لذت ببرم روحیم لطیفه خخخ با تشکر 😭

nava94

@masterazar خیلی تعریفشو شنیده بودم.قبل از این نویسنده قلعه ی حیوانات رو خونده بودم خوشم اومد.گفتم این کتابش هم جالبه.البته بد نبود.فقط ترجمه ش خیلی مزخرف بود.

masterazar

موافقم ترجمه خیلی تاثیر گذاره

shaheshoja

من سال 85 این کتاب رو خوندم .ترجمه حمیدرضا بلوچ از انتشارات گهبد. راستش یادم رفته بود موضوع داستان و پست شما باعث شد مرور کنم . چیزی که هست این رمان حکومت های توتالیتر, کمونیسم و کلا دیکتاتوری رو معرفی میکنه . اگه علاقمند هستی ترجمه مهدی بهره‌مند رو گیر بیار و بخون که بدون سانسور هستش و فوق العاده جذاب.

nava94

@shaheshoja اگه گیرم بیاد کتاب بدون سانسورش.که خیلی خوب میشه.