این انقلاب ها ...

کلی نوشته بودم برق رفت . و حوصله ی اینکه از اول بنویسم رو ندارم !

در مورد کتاب ِ "قلعه حیوانات" نوشته بودم . یعنی هر خط ش رو که می خوندم هیجان زده می شدم و می گفتم : واااای این چقدر شبیه به انقلاب ماست ! به نظرم کتاب خیلی هوشمندانه نوشته شده ! نویسنده ی کتاب یا از نزدیک شاهد یه انقلاب بوده ! یا کتاب های در مورد انقلاب ها رو خیلی با دقت خونده ! چون خیلی جالب تونسته بود انحراف ِ انقلاب ها رو به تصویر بکشه !

یه چند موردی از کتاب رو با برخی از وقایع بعد از انقلاب خودمون مقایسه کرده بودم . اما خب ! همه ش پرید ! و ...

یادمه سوم دبیرستان بودیم . سر زنگ تاریخ . یکی از درس های تاریخ در مورد انقلاب کبیر فرانسه بود . درس به آنجایی رسیده بود که انقلابیون فرانسوی ؛ لویی شانزدهم و زنش ماری آنتوانت رو در یکی از میدانهای شهر پاریس با گیوتین سر بریدند . دبیرمان برای اینکه جو انقلاب در اوایل انقلاب ها رو بگه که در همه ی انقلاب ها گویا یکی است . برگشت گفت . درست مثل اوایل انقلاب ما . که اگر کسی رو تو خیابون می دیدند که به نوعی سلطنت طلب بود و طرفدار یا عامل شاه همون تو خیابون به دار می آویختندش !

ولی الان چی ! طرف شهردار تهران بوده . کلی پرونده فساد اقتصادی داشته . و هر چند بعد از لو رفتن ماجرا دادگاهی میشه . اما چه دادگاهی ؟ دادگاه نمایشی ! که چند وقت بعدش هم آزاد میشه . و اعدام که نمیشه هیچ ! بعدتر هم میاد در فیلم تبلیغاتی یکی از کاندیداها حاضر میشه . و خیلی شیک و مجلسی ! ژست عدالتخواهی به خودش میگیره ! و دم از مبارزه با فقر و مهار تورم میزنه ! انگار که ما گوشهایمان مخملی است !!!

گویا اینجوریه که به قول همین کتاب "قلعه حیوانات" : "همه ی حیوانات برابرند . اما بعضی برابرترند !"

/ 9 نظر / 30 بازدید
امین

سلام جالبه که اونایی هم که می خواستن انقلاب مسیر درست رو طی کنه و به اهداف نزدیک بشه یه جوری از بین میرن مثل اون خوکه که اگه اشتباه نکنم اسمش میجر بود

احسان

این کتاب در مورد حکومتای توده ای و کمونیستی نوشته شده و بالطبع... 1984/جرج اورول رو هم بخون +من از سالی که خوندم حس بدی دارم...همه رو اون شکلی میبینم...بعضیا برابرترند...

نگار

خیلی کتاب خوبیه. و دقیقا تمام انقلابهارو شامل میشه. من این کتابو وقتی کلاس چهارم ابتدایی بودم برای بار اول خوندم. تا انروز بارها و بارها خوندمش و هربار به فکر فرو میرم. موفق و پیروز باشی[قلب]

رهگذر ملطوف

این کتاب در مورد خطر گسترش کمونیست توسط جورج ارول نوشته شده! زمانی که سوسیالیست داشت کل دنیا رو می‌گرفت و جبهه امپریالیستی رفته بود تو لاک دفاعی. شاید بعضی چیزاش شبیه به برخی مسئولین ما باشه ولی در مورد انقلاب ما صدق نمیکنه. بیشتر به مسئولینی میخوره که طی یه چرخش ۱۸۰ درجه از انقلابی افراطی به غرب زده معتدل تبدیل شدن. نمونه شونم که زیاده دیگه!

رهگذر ملطوف

و اما در مورد اون معلمتون که انقلاب ما رو با انقلاب فرانسه یکی کرده باید بگم که این اشتباه رایج خیلی ها مخصوصا سیاست مدارهای داخلی و بعضا خارجی هست که انقلاب اسلامی ایران رو با انقلاب های مرسوم غربی مقایسه میکنن که اشتباهیست بس فجیع! چون ماهیت این دو با هم متفاوتن و تو سال های ۷۸ و ۸۸ با همین اشتباه میخواستن نظام رو برگردونن که زهی خیال باطل. و در مورد این که تو خیابون دار میزدن هم باید بگم که با لگد بزنید تو صورت همچین معلمی که نمیدونم به چه دلیل داره اینجوری تو روز روشن خالی میبنده. فقط قبلش بگید که زیاد فیلم ارگو نگاه نکنه.

صبا

البته کلا همه ی انقلاب ها همینطوری اند. چون اصولا تا امروز هیچ جامعه ای با انقلاب درست نشده که ما دومیش باشیم، اون انقلابی که چند ماهه و یه ساله بیاد رو کار! دوای درد هر جامعه ای که مشکلات این چنینی داره فقط و فقط اصلاحاته که متاسفانه مردم جوگیر ازش چیزی سر در نمیارن و فکر می کنن با انقلاب کردن مشکلات حل میشه!

رهگذر ملطوف

همون جوگیری هم قابل قیاس نیست چون ماهیت هر دو انقلاب با هم متفاوتن! البته وجود افراد سودجو رو نمیشه منکر شد ولی اصلی ترین شخصیت های انقلاب از جوگیری و تشنج و امثالهم به دور بودن. بر عکس انقلاب کبیر یا انقلاب اکتبر که سر دسته هاشون جوگیر بودن و تصمیم های جوگیرانه میگرفتن! چه برسه مردم عامی و عادی اگر لطف کنید و اون عکس رو بذارید بنده هم ببینم ممنون میشم این چیزی هم که میگید اولش همه جوگیرن و بعدش ... دقیقا حرفیه که اصلاح طلب ها میزنن و با این فرضیه که از کتاب انقلاب خانم هانا آرنت گرفته شده دارن چوب حراج به انقلاب و کشور و آرمان هاش میزنن. و اما در مورد نظر خانم صبا باید بگم که انقلاب ایران از سال ۴۲ کلید خورد! نه از بهمن ۵۷ که بخواد تو یه ماه و دو ماه چیزی رو عوض کنه. ماشالله همه متخصص و مورخ و مفسر بودن و مملکت رو هوا مونده بود. یکم مطالعه در مورد انقلاب ها داشته باشید خواهشا! حتی شده در حد همون کتاب انقلاب تو دانشگاه هاتون

رهگذر ملطوف

در مورد قوه قضاییه که بحث زیاده! کاریش نداریم ولی ربطی هم به این نداره که مردم عادی یه نفر رو وسط خیابون دار بزنن. خودتون دارید میگید بنی صدر. بنی صدر تفکرات لیبرالی داشته و طرفدارانش هم همینطور. این انقلاب همونطور که گفتم با انقلاب های ماقبل خودش تفاوت داره و ماهیتش لیبرالی نیست. پس طرفدارهای بنی صدر انقلابی (از نوع اسلامی) محسوب نمیشن. این جدای از اینه که بنی صدر طرفدارهای سوسیالیست و توده ای هم داشته که بدتر از نوع اولش بودن. اگر کسی سلطنت طلب باشه و کسی وسط خیابون یهویی اعدامش کرده باشه هم به انقلاب اسلامی ایران ربطی نداره. برید یقه همون لیبرال های فرانسه مسلک رو بگیرید. لازم به ذکره که تعداد اعدامی های انقلاب فرانسه به ده هزار نفر رسید که شامل مرد، زن (حتی زنان باردار)، بچه و پیرزن و پیرمرد بودن فقط به جرم این که یا روحانی بودن یا خانواده اشراف. اونم بون دادگاه و وکیل و اثبات جرم. فقط حکم خونده میشد و بعد اعدام این جدای از تعداد تبعید شدگان بود.

رهگذر ملطوف

این چه استدلالیه که میارید؟ روحانی هم 18،613،329 رای داشت! حالا باید کارهایی بگیم هر کاری میکنه مردم راضی هستن؟ و حتی حرف ها و عمل هایی که خلاف گفته رهبری هست هم طبق خواسته مردمه؟ فکر میکنم بحث رو خلاصی افتاده و شما واسه به کرسی نشوندن حرف خودتون دارید پای قتل ولیعهد لهستان رو به خشکسالی اخیر میکشید! من همچنان تو دوگانگی برخی پست ها و نظرات شما وا موندم!